Stockholm Craft Week 2025: Liquid Frames / Flytande ramar

10.09.2025

Ny utställning! Liquid Frames / Flytande ramar

Som kinesisk konstnär i Sverige lever och skapar Ting Wang i en paradox: hon försöker smälta in i det svenska samhället samtidigt som hon har ett starkare begär än någonsin av att hålla fast vid sin kinesiska identitet. Identiteten, liksom hantverket, skapas inom en rad ramar; tradition, estetik, uppfattningar och värderingar, och är egentligen flytande. Ramarna förändras när hon förändras; de förändras också när hon observerar dem, rör vid dem och utmanar dem. 

I det här projektet har Ting arbetat med siden, ett material som är fullt av koder och traditioner, som varierar när man ser det genom en västerländsk eller en österländsk lins. Genom att underhandla med materialet och processen, vill Ting påvisa de nersmältande ramarna kring material, liv och samhället.

Liquid Frames / Flytande ramar öppar på K. A. Almgren sidenväveri & museum under Stockholm Craft Week 2025, som pågår 1-5 oktober. Utställningen sitter därefter uppe till 31 oktober.